

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Green Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 566 nm to 578 nm |
Stock: 15759
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04436
Ext.Price$0.04436
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04436 | $0.04436 |
| 10 | $0.02218 | $0.22180 |
| 50 | $0.02014 | $1.00700 |
| 100 | $0.01828 | $1.82800 |
| 500 | $0.01659 | $8.29500 |
| 1000 | $0.01506 | $15.06000 |
| 3000 | $0.01367 | $41.01000 |
| 5000 | $0.01241 | $62.05000 |
| 10000 | $0.01127 | $112.70000 |
