

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 617 nm to 627 nm |
Stock: 6402
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06182
Ext.Price$0.06182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06182 | $0.06182 |
| 10 | $0.03091 | $0.30910 |
| 50 | $0.02813 | $1.40650 |
| 100 | $0.02560 | $2.56000 |
| 500 | $0.02330 | $11.65000 |
| 1000 | $0.02120 | $21.20000 |
| 3000 | $0.01929 | $57.87000 |
| 5000 | $0.01755 | $87.75000 |
| 10000 | $0.01597 | $159.70000 |
