

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 626 nm to 636 nm |
Stock: 31740
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03860
Ext.Price$0.03860
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03860 | $0.03860 |
| 10 | $0.01930 | $0.19300 |
| 50 | $0.01744 | $0.87200 |
| 100 | $0.01576 | $1.57600 |
| 500 | $0.01424 | $7.12000 |
| 1000 | $0.01287 | $12.87000 |
| 3000 | $0.01163 | $34.89000 |
| 5000 | $0.01051 | $52.55000 |
| 10000 | $0.00951 | $95.10000 |
