

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 586 nm to 596 nm |
Stock: 9783
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07670
Ext.Price$0.07670
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07670 | $0.07670 |
| 10 | $0.06886 | $0.68860 |
| 50 | $0.06182 | $3.09100 |
| 100 | $0.05519 | $5.51900 |
| 500 | $0.04928 | $24.64000 |
| 1000 | $0.04417 | $44.17000 |
| 3000 | $0.03959 | $118.77000 |
