

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 630 nm |
Stock: 754
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06931
Ext.Price$0.06931
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06931 | $0.06931 |
| 10 | $0.06180 | $0.61800 |
| 50 | $0.05510 | $2.75500 |
| 100 | $0.04882 | $4.88200 |
| 500 | $0.04326 | $21.63000 |
| 1000 | $0.03819 | $38.19000 |
| 3000 | $0.03371 | $101.13000 |
