

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.3 V |
| Illumination Color | Green Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 566 nm to 578 nm |
Stock: 5216
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04090
Ext.Price$0.04090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04090 | $0.04090 |
| 10 | $0.02045 | $0.20450 |
| 50 | $0.01841 | $0.92050 |
| 100 | $0.01657 | $1.65700 |
| 500 | $0.01492 | $7.46000 |
| 1000 | $0.01343 | $13.43000 |
| 3000 | $0.01209 | $36.27000 |
| 5000 | $0.01088 | $54.40000 |
| 10000 | $0.00980 | $98.00000 |
