

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 626 nm to 636 nm |
Stock: 1496
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06508
Ext.Price$0.06508
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06508 | $0.06508 |
| 10 | $0.03254 | $0.32540 |
| 50 | $0.02897 | $1.44850 |
| 100 | $0.02580 | $2.58000 |
| 500 | $0.02260 | $11.30000 |
| 1000 | $0.01979 | $19.79000 |
| 3000 | $0.01816 | $54.48000 |
| 5000 | $0.01666 | $83.30000 |
