

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.6 V to 3.3 V |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 517 nm to 527 nm |
Stock: 16501
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04518
Ext.Price$0.04518
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04518 | $0.04518 |
| 10 | $0.02259 | $0.22590 |
| 50 | $0.01738 | $0.86900 |
| 100 | $0.01542 | $1.54200 |
| 500 | $0.01368 | $6.84000 |
| 1000 | $0.01264 | $12.64000 |
| 3000 | $0.01168 | $35.04000 |
| 5000 | $0.01079 | $53.95000 |
| 10000 | $0.00997 | $99.70000 |
| 30000 | $0.00921 | $276.30000 |
