

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.5 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm |
Stock: 30962
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03244
Ext.Price$0.03244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03244 | $0.03244 |
| 10 | $0.01622 | $0.16220 |
| 50 | $0.01248 | $0.62400 |
| 100 | $0.01106 | $1.10600 |
| 500 | $0.00980 | $4.90000 |
| 1000 | $0.00893 | $8.93000 |
| 3000 | $0.00813 | $24.39000 |
| 5000 | $0.00740 | $37.00000 |
| 10000 | $0.00674 | $67.40000 |
| 30000 | $0.00614 | $184.20000 |
