
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 400 V |
| Depth | 6.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4.1 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Max Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Housing Color | Black |
| Schedule B | 8536694040 |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 294
Distributors
pcbx
Unit Price$0.98231
Ext.Price$0.98231
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.98231 | $0.98231 |
| 10 | $0.92487 | $9.24870 |
| 25 | $0.87079 | $21.76975 |
| 50 | $0.81987 | $40.99350 |
| 100 | $0.69506 | $69.50600 |
| 300 | $0.63239 | $189.71700 |
| 500 | $0.57537 | $287.68500 |
| 1000 | $0.52578 | $525.78000 |
| 3000 | $0.40947 | $1228.41000 |
| 5000 | $0.31889 | $1594.45000 |
| 10000 | $0.21886 | $2188.60000 |
