
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 400 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4.1 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Max Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Housing Color | Black |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 43
Distributors
pcbx
Unit Price$1.93983
Ext.Price$1.93983
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.93983 | $1.93983 |
| 10 | $1.69422 | $16.94220 |
| 25 | $1.47971 | $36.99275 |
| 50 | $1.29236 | $64.61800 |
| 100 | $1.12873 | $112.87300 |
| 300 | $0.98582 | $295.74600 |
| 500 | $0.86100 | $430.50000 |
| 1000 | $0.75198 | $751.98000 |
| 3000 | $0.65677 | $1970.31000 |
| 5000 | $0.57361 | $2868.05000 |
| 10000 | $0.50099 | $5009.90000 |
