
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.32 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 400 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4.1 A |
| Orientation | Vertical |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Max Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Housing Color | Black |
| Schedule B | 8536694040 |
| Mounting Angle | Vertical |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
