
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 50.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 400 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4.1 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Max Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Housing Color | Black |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 110
Distributors
pcbx
Unit Price$4.02416
Ext.Price$4.02416
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.02416 | $4.02416 |
| 10 | $3.47458 | $34.74580 |
| 25 | $3.00006 | $75.00150 |
| 50 | $2.59035 | $129.51750 |
| 100 | $2.23659 | $223.65900 |
| 300 | $1.93114 | $579.34200 |
| 500 | $1.66741 | $833.70500 |
| 1000 | $1.43970 | $1439.70000 |
