
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.1 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 9.19 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 7 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Diffused |
| Luminous Intensity | 2.3 mcd |
| Power Dissipation | 14 mW |
| Lens Size | 5 mm |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 50 ° |
| Wavelength | 626 nm |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Red |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 626 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 2 mA |
Stock: 12003
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39413
Ext.Price$0.39413
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39413 | $0.39413 |
| 10 | $0.27187 | $2.71870 |
| 50 | $0.23121 | $11.56050 |
| 100 | $0.19663 | $19.66300 |
| 500 | $0.16329 | $81.64500 |
| 1000 | $0.15027 | $150.27000 |
| 3000 | $0.13829 | $414.87000 |
| 5000 | $0.12727 | $636.35000 |
| 10000 | $0.11713 | $1171.30000 |
