
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.08 mm |
| Width | 15.1 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 19.1 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 3.9624 mm |
| Orientation | Straight |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Plug, Tab |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 3.9624 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Mating Post Length | |
| Termination Post Length |
Stock: 253
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23227
Ext.Price$0.23227
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23227 | $0.23227 |
| 10 | $0.19686 | $1.96860 |
| 25 | $0.18424 | $4.60600 |
| 50 | $0.17551 | $8.77550 |
| 100 | $0.16716 | $16.71600 |
| 300 | $0.15791 | $47.37300 |
| 500 | $0.14917 | $74.58500 |
| 1000 | $0.14204 | $142.04000 |
