
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.6 mm |
| Width | 5.9 mm |
| Termination | Kinked Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 5.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Contact Location | Top |
| Wire/Cable Type | Straight |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 3300
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13210
Ext.Price$0.13210
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13210 | $0.13210 |
| 10 | $0.12397 | $1.23970 |
| 50 | $0.11635 | $5.81750 |
| 100 | $0.11124 | $11.12400 |
| 500 | $0.10636 | $53.18000 |
| 1000 | $0.10169 | $101.69000 |
| 3000 | $0.09722 | $291.66000 |
