
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 32.6 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 3.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Contact Location | Top |
| Wire/Cable Type | Straight |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35098
Ext.Price$0.35098
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35098 | $0.35098 |
| 10 | $0.32968 | $3.29680 |
| 25 | $0.30967 | $7.74175 |
| 50 | $0.29088 | $14.54400 |
| 100 | $0.27108 | $27.10800 |
| 300 | $0.25262 | $75.78600 |
| 500 | $0.23542 | $117.71000 |
| 1000 | $0.22294 | $222.94000 |
| 3000 | $0.21112 | $633.36000 |
| 5000 | $0.19992 | $999.60000 |
