
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.6 mm |
| Width | 5.9 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 5.9 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Contact Location | Top |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Schedule B | 8536694040 |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 1462
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.07447 | $0.74470 |
| 50 | $0.06794 | $3.39700 |
| 100 | $0.06198 | $6.19800 |
| 500 | $0.05873 | $29.36500 |
| 1000 | $0.05566 | $55.66000 |
