



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Max Collector Current | 150 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Transition Frequency | 80 MHz |
| Continuous Collector Current | -150 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 300 mV |
| Max Breakdown Voltage | 50 V |
| Gain Bandwidth Product | 80 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -50 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -100 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -5 V |
| hFE Min | 120 |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | 2 PNP (Dual) |
Stock: 1421
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18763
Ext.Price$0.18763
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18763 | $0.18763 |
| 10 | $0.11575 | $1.15750 |
| 50 | $0.09150 | $4.57500 |
| 100 | $0.07233 | $7.23300 |
| 500 | $0.05340 | $26.70000 |
| 1000 | $0.04726 | $47.26000 |
| 3000 | $0.03658 | $109.74000 |
