
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) | 36 mΩ |
| Inductance | 1 µH |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 30 % |
| Type | Power Inductor |
| Self Resonant Frequency | 100 MHz |
| Packaging | Reel |
| Saturation Current | 2.2 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Height - Seated (Max) | 1.5 mm |
| Current Rating | 2.2 A |
Stock: 222
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11770
Ext.Price$0.11770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11770 | $0.11770 |
| 10 | $0.05885 | $0.58850 |
| 50 | $0.05256 | $2.62800 |
| 100 | $0.04695 | $4.69500 |
| 500 | $0.04312 | $21.56000 |
| 1000 | $0.03960 | $39.60000 |
| 3000 | $0.03637 | $109.11000 |
| 5000 | $0.03340 | $167.00000 |
| 10000 | $0.03067 | $306.70000 |
