
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) | 260 mΩ |
| Inductance | 15 µH |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Power Inductor |
| Self Resonant Frequency | 24 MHz |
| Packaging | Reel |
| Saturation Current | 800 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Current Rating | 950 mA |
Stock: 121
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04301
Ext.Price$0.04301
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04301 | $0.04301 |
| 10 | $0.04248 | $0.42480 |
| 50 | $0.04195 | $2.09750 |
| 100 | $0.04149 | $4.14900 |
| 500 | $0.04103 | $20.51500 |
