
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) | 20 mΩ |
| Inductance | 1 µH |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 30 % |
| Type | Power Inductor |
| Packaging | Reel |
| Saturation Current | 5 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Height - Seated (Max) | 2 mm |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating | 4.1 A |
Stock: 995
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10858
Ext.Price$0.10858
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10858 | $0.10858 |
| 10 | $0.09664 | $0.96640 |
| 50 | $0.08602 | $4.30100 |
| 100 | $0.07701 | $7.70100 |
| 500 | $0.06895 | $34.47500 |
| 1000 | $0.06173 | $61.73000 |
| 3000 | $0.05527 | $165.81000 |
