| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Power Inductor |
| Current Rating | 720 mA |
| DC Resistance (DCR) | 605 mΩ |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 100 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Saturation Current | 800 mA |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10320
Ext.Price$0.10320
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10320 | $0.10320 |
| 10 | $0.09160 | $0.91600 |
| 50 | $0.08131 | $4.06550 |
| 100 | $0.07444 | $7.44400 |
| 500 | $0.06815 | $34.07500 |
| 1000 | $0.06239 | $62.39000 |
| 3000 | $0.05713 | $171.39000 |
