
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) | 71 mΩ |
| Inductance | 15 µH |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Power Inductor |
| Packaging | Reel |
| Saturation Current | 3.8 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Height - Seated (Max) | 4.5 mm |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating | 2.8 A |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08035
Ext.Price$0.08035
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08035 | $0.08035 |
| 10 | $0.07141 | $0.71410 |
| 50 | $0.06346 | $3.17300 |
| 100 | $0.05731 | $5.73100 |
| 500 | $0.05176 | $25.88000 |
| 1000 | $0.04675 | $46.75000 |
| 3000 | $0.04297 | $128.91000 |
| 5000 | $0.03949 | $197.45000 |
