
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 6.35 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Orientation | Straight |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 5.08 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Termination Post Length | 4.57 mm |
Stock: 172
Distributors
pcbx
Unit Price$1.25760
Ext.Price$1.25760
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.25760 | $1.25760 |
| 10 | $1.15583 | $11.55830 |
| 25 | $1.06229 | $26.55725 |
| 50 | $0.97633 | $48.81650 |
| 100 | $0.78824 | $78.82400 |
| 300 | $0.73010 | $219.03000 |
| 500 | $0.67625 | $338.12500 |
| 1000 | $0.52749 | $527.49000 |
| 3000 | $0.45098 | $1352.94000 |
| 5000 | $0.38557 | $1927.85000 |
| 10000 | $0.28982 | $2898.20000 |
