

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 41.7 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 940 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 50 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 9.82 nC |
| Drain to Source Resistance | 12 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V to 2.5 V |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11107
Ext.Price$0.11107
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11107 | $0.11107 |
| 10 | $0.10986 | $1.09860 |
| 50 | $0.10867 | $5.43350 |
| 100 | $0.10758 | $10.75800 |
| 500 | $0.10651 | $53.25500 |
