HSC0603-1N6J-T
Manufacturer:
EMTEK
Mfr.Part #:
HSC0603-1N6J-T
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0603(1608 Metric) SMD/SMT 1.6 nH 5 % 700 mA 30 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)1.02 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency12.5 GHz
TypeFixed Inductors
Q Factor24
DC Resistance (DCR)30 mΩ
Inductance1.6 nH
Saturation Current700 mA
Current Rating700 mA