HSC0805-1R5J-T
Manufacturer:
EMTEK
Mfr.Part #:
HSC0805-1R5J-T
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0805(2012 Metric) SMD/SMT 1.5 µH 5 % 170 mA 2.5 Ω
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)1.45 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency120 MHz
TypeWirewound
Q Factor16
DC Resistance (DCR)2.5 Ω
ShieldingShielded
Inductance1.5 µH
Current Rating170 mA