
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.56 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 735 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 10.6 nC |
| Drain to Source Resistance | 9 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V |
Stock: 1839
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13315
Ext.Price$0.13315
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13315 | $0.13315 |
| 10 | $0.12529 | $1.25290 |
| 50 | $0.11789 | $5.89450 |
| 100 | $0.11092 | $11.09200 |
| 500 | $0.10437 | $52.18500 |
| 1000 | $0.09605 | $96.05000 |
| 3000 | $0.08840 | $265.20000 |
| 5000 | $0.08614 | $430.70000 |
