


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.34 mm |
| Width | 2.16 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 100 mW |
| Height | 2.41 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.16 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Orientation | Top View |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 2.15 V |
| Color | |
| Illumination Color | Infrared |
| Lens Style | Circular, Colorless, Diffused, Round |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Wavelength | 875 nm |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Test Current | 250 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
