


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 42 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 900 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 15 nC |
| Drain to Source Resistance | 600 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 185
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26198
Ext.Price$0.26198
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26198 | $0.26198 |
| 10 | $0.23270 | $2.32700 |
| 50 | $0.20669 | $10.33450 |
| 100 | $0.17899 | $17.89900 |
| 500 | $0.15501 | $77.50500 |
| 1000 | $0.14139 | $141.39000 |
| 3000 | $0.12897 | $386.91000 |
| 5000 | $0.12083 | $604.15000 |
