

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 14.6 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.7 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 3.2 mΩ |
| Input capacitance | 1.476 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 3.1 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 71
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25584
Ext.Price$0.25584
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25584 | $0.25584 |
| 10 | $0.22856 | $2.28560 |
| 50 | $0.20419 | $10.20950 |
| 100 | $0.17857 | $17.85700 |
| 500 | $0.15617 | $78.08500 |
| 1000 | $0.14372 | $143.72000 |
| 3000 | $0.13226 | $396.78000 |
| 5000 | $0.12172 | $608.60000 |
