

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 12.6 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | -2.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | -6.5 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 18 mΩ |
| Input capacitance | 1.345 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 908
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13286
Ext.Price$0.13286
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13286 | $0.13286 |
| 10 | $0.11904 | $1.19040 |
| 50 | $0.10666 | $5.33300 |
| 100 | $0.09504 | $9.50400 |
| 500 | $0.08468 | $42.34000 |
| 1000 | $0.07752 | $77.52000 |
| 3000 | $0.07097 | $212.91000 |
| 5000 | $0.06497 | $324.85000 |
