

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 10.7 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.5 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 12 mΩ |
| Input capacitance | 1.314 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 40 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Number of Channels | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1199
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23952
Ext.Price$0.23952
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23952 | $0.23952 |
| 10 | $0.21327 | $2.13270 |
| 50 | $0.18989 | $9.49450 |
| 100 | $0.16516 | $16.51600 |
| 500 | $0.14366 | $71.83000 |
| 1000 | $0.13416 | $134.16000 |
| 3000 | $0.12529 | $375.87000 |
| 5000 | $0.11701 | $585.05000 |
