

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 11 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 12 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 7.5 mΩ |
| Input capacitance | 950 pF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 776
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07104
Ext.Price$0.07104
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07104 | $0.07104 |
| 10 | $0.06327 | $0.63270 |
| 50 | $0.05635 | $2.81750 |
| 100 | $0.04976 | $4.97600 |
| 500 | $0.04394 | $21.97000 |
| 1000 | $0.04018 | $40.18000 |
| 3000 | $0.03675 | $110.25000 |
