

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 11.8 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | -2.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | -4.1 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 90 mΩ |
| Input capacitance | 1.08 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 3.1 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -60 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 1545
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18336
Ext.Price$0.18336
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18336 | $0.18336 |
| 10 | $0.16368 | $1.63680 |
| 50 | $0.14611 | $7.30550 |
| 100 | $0.12761 | $12.76100 |
| 500 | $0.11145 | $55.72500 |
| 1000 | $0.10294 | $102.94000 |
| 3000 | $0.09508 | $285.24000 |
| 5000 | $0.08781 | $439.05000 |
