

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 1.9 V |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.8 mm |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 63 mW |
| Height | 1.9 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.9 V |
| Color | Orange |
| Illumination Color | Orange |
| Lens Style | Circular, Clear, Diffused, Flat, Round |
| Luminous Intensity | 100 mcd |
| Power Dissipation | 63 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 605 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Peak Wavelength | 605 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 605 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 26164
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27529
Ext.Price$0.27529
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27529 | $0.27529 |
| 10 | $0.18894 | $1.88940 |
| 50 | $0.14491 | $7.24550 |
| 100 | $0.11114 | $11.11400 |
| 500 | $0.10634 | $53.17000 |
| 1000 | $0.10174 | $101.74000 |
| 3000 | $0.09491 | $284.73000 |
| 5000 | $0.08854 | $442.70000 |
| 10000 | $0.08259 | $825.90000 |
| 30000 | $0.07874 | $2362.20000 |
| 50000 | $0.07506 | $3753.00000 |
