
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 2.5 Ω |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Type | Switch |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Breakdown Voltage | 100 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Diode Type | PIN - Single |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Reverse Voltage (DC) | 5 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
