

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 553 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -900 mA |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 4.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 520 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | -1.5 V |
Stock: 3705
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08678
Ext.Price$0.08678
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08678 | $0.08678 |
| 10 | $0.07685 | $0.76850 |
| 50 | $0.06806 | $3.40300 |
| 100 | $0.05960 | $5.96000 |
| 500 | $0.05219 | $26.09500 |
| 1000 | $0.04690 | $46.90000 |
| 3000 | $0.04214 | $126.42000 |
| 5000 | $0.03920 | $196.00000 |
