

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 670 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 6 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 8.6 nC |
| Drain to Source Resistance | 21 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 2385
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06758
Ext.Price$0.06758
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06758 | $0.06758 |
| 10 | $0.03379 | $0.33790 |
| 50 | $0.03019 | $1.50950 |
| 100 | $0.02697 | $2.69700 |
| 500 | $0.02480 | $12.40000 |
| 1000 | $0.02280 | $22.80000 |
| 3000 | $0.02097 | $62.91000 |
| 5000 | $0.01774 | $88.70000 |
