

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 710 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 180 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 3.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 46 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 650 mV |
Stock: 1823
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03468
Ext.Price$0.03468
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03468 | $0.03468 |
| 10 | $0.01734 | $0.17340 |
| 50 | $0.01334 | $0.66700 |
| 100 | $0.01182 | $1.18200 |
| 500 | $0.01048 | $5.24000 |
| 1000 | $0.00967 | $9.67000 |
| 3000 | $0.00892 | $26.76000 |
| 5000 | $0.00831 | $41.55000 |
| 10000 | $0.00774 | $77.40000 |
| 30000 | $0.00721 | $216.30000 |
| 50000 | $0.00673 | $336.50000 |
