

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 420 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.6 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 5 nC |
| Drain to Source Resistance | 27 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
Stock: 44
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04838
Ext.Price$0.04838
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04838 | $0.04838 |
| 10 | $0.03898 | $0.38980 |
| 50 | $0.03283 | $1.64150 |
| 100 | $0.02765 | $2.76500 |
| 500 | $0.02328 | $11.64000 |
