

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 614 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 3.74 nC |
| Drain to Source Resistance | 19 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 900 mV |
Stock: 22458
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05492
Ext.Price$0.05492
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05492 | $0.05492 |
| 10 | $0.02746 | $0.27460 |
| 50 | $0.02491 | $1.24550 |
| 100 | $0.02259 | $2.25900 |
| 500 | $0.02049 | $10.24500 |
| 1000 | $0.01859 | $18.59000 |
| 3000 | $0.01686 | $50.58000 |
| 5000 | $0.01548 | $77.40000 |
| 10000 | $0.01421 | $142.10000 |
