

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 463 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -3.2 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 5.22 nC |
| Drain to Source Resistance | 43 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | -1.5 V |
Stock: 80
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03898
Ext.Price$0.03898
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03898 | $0.03898 |
| 10 | $0.03101 | $0.31010 |
| 50 | $0.02630 | $1.31500 |
| 100 | $0.02231 | $2.23100 |
| 500 | $0.01892 | $9.46000 |
