

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.25 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 900 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -4.3 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 8.4 nC |
| Drain to Source Resistance | 35 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -8 V, 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | -900 mV |
Stock: 1032
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07488
Ext.Price$0.07488
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07488 | $0.07488 |
| 10 | $0.03744 | $0.37440 |
| 50 | $0.03377 | $1.68850 |
| 100 | $0.03046 | $3.04600 |
| 500 | $0.02723 | $13.61500 |
| 1000 | $0.02434 | $24.34000 |
| 3000 | $0.02176 | $65.28000 |
| 5000 | $0.01833 | $91.65000 |
