

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 5.5 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 32 mΩ |
| Input capacitance | 593 pF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 1.25 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 995
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10292
Ext.Price$0.10292
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10292 | $0.10292 |
| 10 | $0.05146 | $0.51460 |
| 50 | $0.04589 | $2.29450 |
| 100 | $0.04093 | $4.09300 |
| 500 | $0.03757 | $18.78500 |
| 1000 | $0.03448 | $34.48000 |
| 3000 | $0.03165 | $94.95000 |
| 5000 | $0.02666 | $133.30000 |
