

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 4.6 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | -2.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | -1.7 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 180 mΩ |
| Input capacitance | 531 pF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -60 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 4722
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08966
Ext.Price$0.08966
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08966 | $0.08966 |
| 10 | $0.08061 | $0.80610 |
| 50 | $0.07248 | $3.62400 |
| 100 | $0.06484 | $6.48400 |
| 500 | $0.05801 | $29.00500 |
| 1000 | $0.05213 | $52.13000 |
| 3000 | $0.04684 | $140.52000 |
| 5000 | $0.04420 | $221.00000 |
