

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 750 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 530 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -1 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 6 nC |
| Drain to Source Resistance | 190 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -8 V, 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | -1 V |
Stock: 1798
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10656
Ext.Price$0.10656
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10656 | $0.10656 |
| 10 | $0.05328 | $0.53280 |
| 50 | $0.04779 | $2.38950 |
| 100 | $0.04287 | $4.28700 |
| 500 | $0.03776 | $18.88000 |
| 1000 | $0.03326 | $33.26000 |
| 3000 | $0.02930 | $87.90000 |
| 5000 | $0.02440 | $122.00000 |
