
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 52.1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.354 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 28 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V |
Stock: 1403
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23664
Ext.Price$0.23664
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23664 | $0.23664 |
| 10 | $0.22152 | $2.21520 |
| 50 | $0.20736 | $10.36800 |
| 100 | $0.19368 | $19.36800 |
| 500 | $0.18091 | $90.45500 |
| 1000 | $0.17587 | $175.87000 |
| 3000 | $0.17097 | $512.91000 |
| 5000 | $0.16621 | $831.05000 |
