
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Mating Post Length | 6.35 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 2.92 mm |
Stock: 79
Distributors
pcbx
Unit Price$2.47844
Ext.Price$2.47844
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.47844 | $2.47844 |
| 10 | $2.31550 | $23.15500 |
| 25 | $2.16327 | $54.08175 |
| 50 | $2.02106 | $101.05300 |
| 100 | $1.71499 | $171.49900 |
| 300 | $1.61822 | $485.46600 |
| 500 | $1.52690 | $763.45000 |
| 1000 | $1.22683 | $1226.83000 |
| 3000 | $1.04793 | $3143.79000 |
| 5000 | $0.89511 | $4475.55000 |
| 10000 | $0.65744 | $6574.40000 |
